Zakres wykładu i wymagań egzaminacyjnych z prawa rzymskiego okresla poniższy sylabus
Nazwa przedmiotu: Prawo rzymskie
- Typ przedmiotu: kierunkowy
- Poziom przedmiotu: Magisterskie studia prawnicze
- Rok studiów: pierwszy
- Wartość punktowa ECTS: 8 ECTS
- Formuła nauczania: wykład
- Język wykładowy: polski
- imię i nazwisko wykładowcy: Prof. UAM dr hab. Wojciech Dajczak
- Wymagania wstępne: Brak, choć zalecany jest równoległy udział w konwersatorium z prawa rzymskiego
- Cele przedmiotu:
Po zaliczeniu przedmiotu student powinien wykazać się znajomością struktury omawianych instytucji rzymskiego prawa prywatnego, powstałych w ramach prawa rzymskiego i tradycji romanistycznej systematyk prawa prywatnego, metodach rozwijania prawa prywatnego w Rzymie w zakresie określonym na wykładzie oraz znaczenia tradycji romanistycznej dla rozwoju prawa prywatnego.
Wskazany zakres wiedzy o prawie rzymskim powinien dać studentowi umiejętność zrozumienia natury kontynuujących prawo rzymskie instytucji polskiego prawa cywilnego, umiejętność korzystania z tradycji romanistycznej jako kryterium porównywania różnych systemów prawa prywatnego oraz samodzielnej oceny zmian w prawie prywatnym, w szczególności wynikających z rozwoju europejskiego prawa prywatnego. - Treści merytoryczne przedmiotu:
Wykład jest prowadzony jako przygotowanie do pogłębionych studiów z zakresu polskiego prawa cywilnego, prawa cywilnego porównawczego i europejskiego prawa prywatnego. Punktem ciężkości jest prawo majątkowe (rzeczowe, zobowiązania, spadki) oraz metoda znajdowania rozstrzygnięć przez prawników rzymskich. W zakresie koniecznym dla zrozumienia tych zagadnień wykład obejmuje historię źródeł, prawo osobowe, familijne o proces prywatny. - Metody oceny:
Egzamin pisemny obejmujący:
– cztery pytania opisowe (po 10 min. Każde)
– kazus z podanej listy (15 min).
Uzyskanie oceny bardzo dobrej z zaliczenia konwersatorium daje uprawnienie do zwolnienia na egzaminie z pytania dotyczącego historycznego rozwoju prawa rzymskiego i jego źródeł
Egzamin w formie ustnej mogą zdawać: cudzoziemcy; osoby które z uwagi na stan zdrowia lub dysgrafię (wykazane stosownymi zaświadczeniami) mają istotne trudności w składaniu egzaminu pisemnego, osoby które przygotują i pomyślnie przedstawią w ciągu 5 minut prezentację lektury oraz odpowiedzą na dotyczące prezentacji pytania.
- Zalecane lektury:
- W. Rozwadowski, Prawo rzymskie. Zarys wykładu z wyborem źródeł, Poznań 1992;
- K. Kolańczyk, Prawo rzymskie, Warszawa 1997 i późniejsze;
dla zainteresowanych:
- – H. Honsell, Römisches Recht, Berlin 2002;
- R. Zimmermann, The Law of Obligations. Roman Foundations of the Civilian Traditon Oxford 1996,
- W. Dajczak, Prawo rzymskie a rozwój europejskiego prawa prywatnego, [w:] Poszukiwanie Europy, pod red. A. Mikołajczak, L. Mrozewicz, Poznań 2000, s. 43 – 54.